(D)EFEKT pro obce a města, aneb jak nenaletět!

Tento příběh se nikdy nestal, postavy jsou smyšlené a přece se v něm může někdo poznat.

Jednou si takhle v Horních Dotovicích na místní radě řekli, že když už Evropská unie pumpuje peníze horem spodem,

tak proč si taky nějakou dotaci nevyřídit? A rovnou na veřejné osvětlení.

 

Místní starosta, velevážený a uznávaný muž, povolal své podřízené

a v dobré víře rozdal úkoly.

Místostarosta měl na starosti výběr dotační agentury,

tajemnice si měla nastudovat problematiku, matrikářka legislativu

a sekretářka jela nakoupit kávu.

 

Čekalo je totiž několik probdělých večerů a nocí.

 

Co se ale nestalo!

Na šedém oslovi přijel nikým nevolán a nikým nezván tajemný pan S. Expert na slovo vzatý, hlava pomazaná a kapsa nastavená.

Vysvětlil, že není potřeba nic řešit, že on to zařídí. Do puntíku a na klíč. Tohle byla nabídka, která se neodmítá. Ale bohužel se odmítnout měla.

 

Program EFEKT pro obce je ve své podstatě velmi příjemná věc. Z dotačních peněz lze dle aktuálního vyhlášení pokrýt až 100 % nákladů na renovaci veřejného osvětlení.

 

Po prvotní výhodné investici se obecní kase uleví, zvýší se bezpečnost a mezi všemi bude jasno (minimálně v noci).

Pan S. se odebral do své temné sloje a začal spřádat plány. Byť byly velmi tajné, tak sojka zaštěbetala a prozradila obecné rysy.

 

Slíbíme jim vyřízení dotací, ale budeme si to menežovat sami.

 

Vypíšeme jim zadání pro výběrové řízení. Nastražíme tam chytáky pro všechny ostatní dodavatele a ještě to okořeníme trochou nesmyslů.

Třeba takový certifikát ENEC+. Zbytečný, nesmyslný a 100procentně účelový. Tím si odbouráme 90 % poctivých, kteří by snad nedejbože chtěli udělat cenovou nabídku. Co z toho, že jsou místní, prověření a mají nižší cenu. Nám se prostě nehodí.

 

Takže tam přidáme ještě trošku ingrediencí. Výběr z 30 optik (co na tom, že se použijí maximálně 2), tepelná kontrola čipu (svítí, nebo nesvítí… dál není co kontrolovat).

 

Co tam zkusit dát IP68? Co kdyby se náhodou někdo rozhodl, že se bude se svítidlem potápět? Hm, pod vodou je opravdu šero.

 

A váhu do 2kg? Jasně, proč ne. Poctivé světlo víc určitě neváží.

 

Pak tady máme další lahůdku. Přísně vymezenou barvu svítidla (AKZO nobel, apod.). Barva nikdy neměla na nic vliv, pouze na účelovou selekci dodavatelů. Většina svítidel je stříbrných a jestli je to takový RAL, nebo jiný není důležité.

 

Přidejme ještě dalších 10 nesmyslů, kterým se jakýkoliv erudovaný expert pousměje. Laik nic nepozná, vytvoříme supersvítidlo, elegantně setřeseme konkurenci a kdyby náhodou, tak si to ještě pojistíme „vlastním výběrem“ vhodných dodavatelů.

Co na tom, že jeden založil firmu minulý čtvrtek a druhý zná LED maximálně z bruslení. Máme ideální počet uchazečů.

Uděláme to v režimu malého rozsahu a bum, voila máme vítěze.

 

Pěkně to „nainstalujeme“. Termín netermín, nějak to polepíme.
Lidi budou v klidu, ti vidí, že se něco děje. Co na tom, že večer polovina z nich zakopne o místní toulavé psy a kočky.

 

Proč? Protože prostě tma, šero, pusto, prázdno.

Konečně se bude hodit stará lampa po dědečkovi.

 

Až se ozvou ti, co tomu rozumí, už bude pozdě. Světla, nesvětla budou na sloupech, peníze fuč a komunikace žalostná.

A kdyby do toho někdo hodil vidle, tak máme 18 mustrů pro odpovědi. Nemáte právo, neúčastnili jste se, co vás to zajímá? A jako třešinka na konec „bu bu bu“ od našeho právního oddělení.

 

Kontrolní měření? Tudle nudle! Nejde to, není to potřeba, zapomeňte. Je sice šero, lidi nevidí, ale zato to šetří jako bejk.

No ne?

Tohle nebylo šťastné řešení. Není důležité jestli bylo způsobeno nevědomostí a naivitou, nebo bylo účelové a někdo si vyrazil na překrásnou dovolenou.

 

Tak jako tak, to může mít nepříjemnou dohru. A naštvaná Krabáčová z místní Jednoty je to poslední co by mělo angažované trápit. První měření nemilosrdně odhalí nedostatky, které už nebude možno napravit. A že byla cenovka třeba o meloun vyšší? To snad ani nebudeme říkat nahlas.

 

Dá se tomu zabránit? Dá.

Chcete vědět jak? Velmi jednoduše. Tajemného pana S. (Kazisvěta) pošlete se vší slušností k šípku.

 

Najděte si sami 2, nebo 3 firmy ve Vašem okolí. Nebo na základě referencí poptejte vyšší instance. Projektant elektro, energetický auditor. Anebo klidně Pepu od Fanky, co bydlí na rohu za kostelem….. a je elektrikář. Určitě poradí, nebo nasměruje.

 

Nevěřte řešení „však je to všude stejné“. Každá obec je originální a každá potřebuje individuální přístup. Nejde je „sekat“ jako housky. Chce to trochu péče.

 

Pokud něčemu nerozumíte, zkuste Google. Jakoukoliv nabídku musíte pochopit od A po Z. Jakékoliv „terminus technikus“ si nechte do posledního písmene vysvětlit.

Jen tohle je cesta jak nemít výběrové řízení, které ve finále sedí pouze na firmu třeba EkoPeklo a její partu.

 

 Veřejné osvětlení je na 20+ let. Není levné a byla by škoda jej podcenit.

 

Tohle je naprosto smyšlený fiktivní příběh, ale může se stát, že uvidíte podobnost.

 

Rozumíme svítidlům. Víme jaké a kam použít tak, aby bylo vidět, dalo se v klidu spát a byly splněny normy. Proto se snažíme šířit osvětu o možných dopadech lehkomyslného, nebo naivního rozhodnutí.

 

Tak to by bylo asi tak vše… přejeme šťastnou ruku při výběru dodavatele a pevné nervy. Bude to boj.

Ale když se to udělá jak má, je to radost pohledět.

 

 P.S. Tento příběh se neustále vyvíjí, upravuje a rozvětvuje. Nikdy nebude mít úplnou verzi, jelikož vždycky jde „něco vymyslet“ co si zaslouží být součástí metodiky zadávání veřejných zakázek.

Poptáváte měření osvětlení. Směle do toho.

Napište nám. Netrpělivě čekáme na náš první společný projekt.